Πραγματοποίηση δίωρης επιμορφωτικής συνάντησης για τους διδάσκοντες στην Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξη στις Σχολικές Μονάδες της 1ης και Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Γρεβενών

Δημιουργήθηκε : Δευτέρα, 06 Νοεμβρίου 2017

Αποτέλεσμα εικόνας για νιακα ευγενια εικονες

ΘΕΜΑ: Πραγματοποίηση   δίωρης επιμορφωτικής συνάντησης για τους διδάσκοντες στην Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξη  στις Σχολικές Μονάδες της 1ης και Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Γρεβενών

και Κοζάνης

Σύμφωνα με:

1.       Τις διατάξεις του Ν.2817/2000 (ΦΕΚ 78/Α/2000)

2.       Τις διατάξεις του Ν.2986/2002 (ΦΕΚ 24/Α/2002)

3.       Την  με αριθμ. πρωτ. Φ.353.1./324/105657/Δ1/16-10-2002 Υ.Α., κεφ. Α, άρθρο 2, παρ. ζ.

4.       Το με αριθμ. πρωτ. 57/12-19-2017  έγγραφο των Σχολικών Συμβούλων ΠΕ60, της  1ης και 2ης Εκπ/κής Περιφέρειας Γρεβενών, με θέμα:  «Αίτηση  χορήγησης  άδειας για την πραγματοποίηση ενδοσχολικών επιμορφωτικών συναντήσεων».

5.       Την με αριθμ. Πρωτ Φ.33/7193/1-11-2017,ΑΠΟΦΑΣΗ Χορήγησης Άδειας,  του Περιφερειακού  Διευθυντή ΠΕ & ΔΕ Δυτικής Μακεδονίας

Προσκαλούνται οι εκπαιδευτικοί των δημοτικών σχολείων της  1ης και  Εκπ/κης Περ/ρειας Γρεβενών &  Κοζάνης οι οποίοι διδάσκουν στη Α΄ Β΄ και Γ΄ τάξη  να παρακολουθήσουν  δίωρη επιμορφωτική συνάντηση,  με θέμα «Τεχνικές και δραστηριότητες που βασίζονται στο σύστημα orff» και εμψυχωτή τον μουσικοπαιδαγωγό,

Βασίλη Τζάνο Αναγνώστου.

Το «Σύστημα Orff»  είναι μία μέθοδος προσέγγισης του λόγου, της μουσικής και της κίνησης, που μπορεί να ξεκινήσει από την προσχολική ηλικία. Έχει ως πρωταρχικό σκοπό την ανάπτυξη της πρωτοβουλίας, της φαντασίας και της δημιουργικότητας. Δίνει μεγάλη σημασία στην αυτενέργεια, ευαισθητοποιεί τις αισθήσεις, καλλιεργεί την ικανότητα συγκέντρωσης, την κοινωνικότητα και το σπουδαιότερο, χαρίζει τη χαρά της βιωματικής συμμετοχής σε αισθητικές μορφές κίνησης, μουσικής και λόγου.

Οι επιμορφωτικές συναντήσεις θα λάβουν χώρα σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:

1. Την Τετάρτη 8 Νοεμβρίου του 2017, από 11.45 έως 14.00, στην αίθουσα ¨Πέτρος Σούλης» της Αντιπερειφέρειας Γρεβενών, τέρμα Ταλιαδούρη,  θα παρακολουθήσουν οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν στην Α΄ στη Β΄ και στη Γ΄ τάξη στο 1ο, στο 3ο, στο 7ο Δημοτικό Σχολείο Γρεβενών και οι εκπαιδευτικοί των μονοθέσιων δημοτικών σχολείων, Φελλίου και Κρανιάς.
  2. Την Πέμπτη 9 Νοεμβρίου του 2017, από 11.45 έως 14.00, στο 2ο Δημοτικό Κοζάνης,  θα παρακολουθήσουν οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν στην Α΄ στη Β΄ και στη Γ΄ τάξη στο 11ο, στο 2ο, στο 6ο Δημοτικό Σχολείο Κοζάνης, στο Δημοτικό Σχολείο « Χαρίσιος Μεγδάνης» και στο Δημοτικό Σχολείο Κοίλων.

Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί να προσέλθουν με ενδυμασία γυμναστηρίου ή ενδυμασία που διευκολύνει την κίνηση καθώς το σεμινάριο έχει βιωματικό χαρακτήρα.

Η Σχολική Σύμβουλος

1ης   εκπ/κης περιφέρειας