Επίσκεψη Δ΄Τάξης του 7ου Δ.Σ. στα Γ.Α.Κ.

7ο Δημοτικό Σχολείο Γρεβενών: Επίσκεψη της Δ΄Τάξης στα Γενικά Αρχεία του κράτους

Τη Δευτέρα 13 Νοεμβρίου 2017, η Δ΄ Τάξη του 7ου Δημοτικού Σχολείου Γρεβενών, επισκέφθηκε τα Γενικά Αρχεία του Κράτους (Γ.Α.Κ.), στο Διοικητήριο Γρεβενών.

Στα Γ.Α.Κ. ακούσαμε και μάθαμε για τα αρχεία και για το χωριό Κρανιά Γρεβενών. Είδαμε φωτογραφίες, διαβάσαμε κυβερνητικά έγγραφα για τις πυρκαγιές του χωριού της Κρανιάς. Οι εισηγήτριες μας έδωσαν ένα φυλλάδιο με ερωτήσεις, για να εμπεδώσουμε όσα είδαμε και ακούσαμε. Τα έγγραφα ήταν γραμμένα στην καθαρεύουσα και οι λέξεις ήταν περίεργα

γραμμένες. Ζωγραφίσαμε τις εντυπώσεις μας για το χωριό της Κρανιάς. Εντυπωσιαστήκαμε μ? αυτά που μάθαμε και θα θέλαμε να ξαναεπισκεφθούμε τα Γ.Α.Κ. ΄Ηταν πολύ σημαντικό που μάθαμε μέρος της τοπικής μας ιστορίας.

Στο τέλος μας έδειξαν και μια παλιά γραφομηχανή.

Ευχαριστούμε πολύ. Επισκεφθήκαμε μία από τις καλύτερες υπηρεσίες στα Γρεβενά.

Οι μαθητές της Δ΄Τάξης

Υ.Γ. Οι φωτογραφίες είναι αναρτημένες στο σχολείο. ΄Οποιος επιθυμεί μπορεί να τις πάρει σε στικάκι.....